Muzeum Vápenka v Horních Albeřicích
Ve východních Krkonoších Veselý výlet přispěl k otevření dalšího turistického cíle. Na chráněné kulturní památce osmiboké kamenné věži šachtové vápenky z 19. století jsme postavili osmiboké muzeum. Dřevěná konstrukce vápenky je zajímavá nejméně ze tří důvodů. Je navržena pomocí modulových kružnic (rozet). Například v době gotiky se jinak nepostupovalo. Stavba kombinuje tradiční tesařské postupy a spoje s moderními tvary konstrukce, tedy čepy, kampy a kolíkování s příhradovými nosníky z fošen. Za třetí dřevo spojuje dřevo. Smrkové fošny spojují jen dubové kolíky. Jediným nosným kovovým prvkem jsou čtyři objímky obepínající svislý dřík nosníků.
Moderní expozice formou krátkých příběhů doplňujících fotografie představuje sedm století života v albeřickém údolí. Z archivu Veselého výletu jsme použili 143 převážně dobových fotografií, z nichž většina nebyla nikdy publikovaná. S pomocí pamětníků se nám během let povedlo pojmenovat zachycené lidi a spojit je s konkrétními událostmi. S dalšími ilustračními fotografiemi, kresbami Jakuba Plachého, stavební grafikou tesaře Petra Růžičky, mapami, fotografiemi od dalších autorů a z jiných archivů jsme použili celkem 308 vyobrazení. Záměrně jsme vybírali příběhy propojené s výraznými stavbami, rodinami či známými jmény. Například jméno Tasler známe ve východních Krkonoších nejméně od počátku 17. století, v muzeu sledujeme krátké příběhy ve třech liniích. Z rodiny Taslerů z Dolních Lysečin si každý návštěvník zapamatuje Johanna s velkýma očima a odstátýma ušima. Příběh Taslerů původem z Malé Úpy musíte hledat dokonce s baterkou. Spíš jen náhodou mají stejné příjmení i přátelé Veselého výletu bratři Pavel a Radko Táslerové. Znáte je ze Speleo Albeřice provozující historický důl Kovárna v Obřím dole. Do nečekaných souvislostí se v expozici dostal i náš mladý spolupracovník David Babka, který vymyslel a poskládal grafické pojetí celé expozice. Jeho pradědeček Gustav Hofmann je na fotografii posledních hasičů z Lysečin v roce 1956. Rodáka z Lysečin a známého chovatele tetřevů dědečka Gustava ml. vsadil do VI. kapitoly o přírodě. Jiné spojitosti hledejte třeba v rodu Lamer - Lahmer, nejstarším dosud usedlém v Albeřicích. S upřesněním konkrétních dat a nalezením souvislostí především v převratné polovině 20. století nám pomohla chalupářka z Albeřic a mladá historička Tamara Nováková. Expozice není běžnou nástěnkou, ale složitě komponovanou strukturou oslovující pozorného diváka. Věříme, že zaujme i toho, kdo si prohlédne jen obrazovou část. Všechny texty jsou čtyřjazyčné. Nezapomněli jsme ani na malé návštěvníky. Zatímco budete pročítat osudy zdejších lidí v kontextu českých a evropských dějin, vaše děti budou putovat po mapě východních Krkonoš, sami si složí obrazy Albeřic, jaké byly, jsou a jednou mohou být. Úplně první dětský návštěvník pětiletý Richard Němec z Maršova pravil: "Ale dědo, ty jsi říkal, že to bude muzeum a je to přitom velký dětský koutek".
Provoz muzea
Muzeum Vápenka vzniklo ve spolupráci majitele objektu a hlavního investora Správy Krkonošského národního parku, občanského sdružení Hradní společnost Aichelburg a Veselého výletu. Díky podpoře vedení Správy KRNAP vznikl další turistický cíl pro aktivní hosty Krkonoš. Informační centrum Veselý výlet v Temném Dole bylo stejně jako v případě lesního hrádku Aichelburg pověřeno prodejem vstupenek a půjčováním klíčů od Muzea Vápenka. V případě zájmu ke klíči dostanete jednoduchý plánek vytvořený Jakubem Plachým. Ukazuje silnici od Veselého výletu k muzeu dlouhou šest kilometrů. Od veřejného parkoviště proti Staré celnici je to k Bischofovu lomu a vápence 400 metrů. Z Horního Maršova nebo Malé Úpy můžete zvolit i cestu přes okolní kopce, jen klíč s baterkou vraťte ve stejný den. Pro sběratele otisků do cestovní knížky je připravené místní razítko.
Klíče od expozice si můžete vypůjčit denně v informačním centru Veselý výlet v Horním Maršově - Temném Dole. Další informace získáte na tel.: 499 874 298 (8.30-17.30) nebo mailu: info@veselyvylet.cz.
Muzeum Vápenka se nachází v nejcennější I. zóně Krkonošského národního parku, děkujeme, že tu udržíte pořádek. Do areálu Bischofova lomu a Muzea Vápenka vstupujete na vlastní nebezpečí, je tu zákaz kouření a rozdělávání ohně.
Nahoru