BAREVNÝ SVĚT ALEŠE LAMRA

Aleš Lamr

Výstava grafiky v galerii Veselý výlet v Peci pod Sněžkou,
vernisáž 2. června 2001, pro veřejnost 3. 6. - 26. 7. 2001

V roce 2002 Veselý výlet vydal průvodce Křížovou cestou na Starou horu s povídáním o autorovi a hlavně s vyprávěním biblického příběhu ukřižování Ježíše Krista v návaznosti na jednotlivá zastavení. V galerii v Temném Dole jsou některé barevné litografie vystaveny i nyní (2003).

S restaurováním čtrnácti kamenných zastavení Křížové cesty na Starou Horu v Temném Dole vyvstal problém, jaké zvolit do opravených kapliček obrazy zachycující hlavní biblický příběh. Nabízelo se historizující pojetí s realistickou malbou na plechu a nebo dílo hlásící se k současné době. Také proto, že se z původní Křížové cesty nedochoval žádný obraz, rozhodli jsme se pro moderní pojetí. Brzy nás napadlo oslovit pražského výtvarníka Aleše Lamra, jehož obrázky plné symbolů září krásnými barvami. S napětím jsme čekali, jestli výtvarník nepříliš finančně zajímavou nabídku přijme, ale ukázalo se, že tato stránka projektu obnovy Křížové cesty na Starou Horu není pro Aleše Lamra nejdůležitější. Znalci Ježíšovy pouti ukřižování najdou ve vytvořených obrazech symboly jednotlivých zastavení. Netradiční je i zvolená technologie. Ve spolupráci se smaltovnou v Českém Brodě realizuje výtvarník své obrazy formou smaltových desek, které budou do kamenných kapliček na trvalo zapuštěny v průběhu května letošního roku. Dokončení obnovy Křížové cesty financuje Česko-německý fond budoucnosti.
S otevřením Křížové cesty na Starou horu je spojená výstava Aleše Lamra v galerii Veselý výlet v Peci pod Sněžkou. Barevné litografie zaujmou nejen svou výtvarnou podobou, ale i technickým provedením.
Pavel Klimeš, květen 2001

Autor obrazů Aleš Lamr

Nemožnost realizovat obnovu Křížové cesty dostatečně rychle přinesla jednu pozitivní věc. Byl čas práci promyslet a dobře připravit. Obrazy ani fotografie původní Křížové cesty na Starou horu se nedochovaly. Podle jiných prací původního autora Aloise Seiferta, absolventa malířství na pražské Akademii, lze předpokládat, že představovaly realistickou malbu začátku druhé poloviny 19. století. Při hledání autora obrazů nové Křížové cesty postupně uzrál názor, že obrazy nebudou pokusem o historizující obnovu něčeho, co není ani známé. Naopak, nová Křížová cesta se přihlásí k současnému umění a době, v níž vznikne. Od prvního nápadu ke skutečnému oslovení Aleše Lamra uběhly tři roky. Výtvarník, který se narodil v Olomouci, ale většinu života sídlí a pracuje v Praze, realizoval mnoho děl spojených s architekturou. Řadu z nich v exteriérech. Hlavně v desetiletí od roku 1985 se věřící výtvarník Aleš Lamr, výrazně inspiroval křesťanskou tématikou. Vedle malby a grafiky tvoří trojrozměrná díla, především keramiku. Mimo jiné se podílel na výtvarném řešení a realizaci nástěnných maleb v prezidentské kanceláři na Pražském Hradě, v provozních prostorách České televize, realizoval nástěnné a nástropní malby v interiéru vily prezidenta Václava Havla. Ze sakrálních objektů obnovil kapli v Petrovičkách v Orlických horách. Jeho barevně pestré práce jsou zastoupeny v mnoha významných sbírkách v České republice a na řadě míst ve světě včetně Muzea moderního umění v Paříži. (převzato z průvodce Křížovou cestou).
Pavel Klimeš, 2002


Nahoru
Zpět na seznam výstav