INFORMAČNÍ CENTRUM
VESELÝ VÝLET

Informační centrum Veselý výlet v Peci pod Sněžkou a v Temném Dole nabízí hostům východních Krkonoš kromě mluvených informací širokou škálu dostupných materiálů o Krkonoších a Podkrkonoší, krajové suvenýry a různé dárky nejen z Krkonoš. Jsou tu k dostání i starší vydání sezónních novin Veselý výlet a řada dalších bezplatných informačních a propagačních materiálů. Větší nabídka komerčních materiálů je v Peci pod Sněžkou, ale některé zboží najdete jen v Temném Dole.

Při osobní návštěvě vám informátorky poradí s programem, ubytováním, pomohou vám nalézt hledané místo, službu nebo program. V Peci pod Sněžkou mluví také německy a anglicky, v Temném Dole německy.

Otevřeno je denně od 8.30 do 18 hodin v létě od druhého víkendu v květnu do Dušiček na začátku listopadu, v zimě od začátku prosince v Peci a od poloviny prosince v Temném Dole do Velikonoc. Telefon a fax je do Temného Dolu (00420) 499 874 298, telefon do Pece 499 736 130 a společný fax je 499 874 221.

Ubytování

Ubytování vám doporučíme a případně zajednáme v Peci pod Sněžkou a ve Velké Úpě, v hřebenové části Černého Dolu, v Horním Maršově, Malé Úpě, Janských Lázních, Albeřicích a Lysečinách, když se u nás v infocentru v Peci pod Sněžkou nebo v Temném Dole zastavíte osobně nebo pošlete nutné údaje (počet osob, termín a požadovaný rozsah služby, vaši adresu a telefon) poštou, faxem, nejlépe elektronickou poštou, nebo nám zatelefonujete. Máme aktuální přehled o volných místech, proto se vám budeme snažit pomoci i na poslední chvíli. Omlouváme se, že neposíláme přehled ubytovatelů, takový najdete v kapitole Ubytování - ostatní.

Veřejný internet

K jedinému denně přístupnému veřejnému internetu si můžete sednout v infocentru Veselý výlet v Peci. Zaplatíte korunu padesát za minutu práce na připojeném PC, nejméně 30 Kč včetně DPH. Ve Veselém výletu v Temném Dole slouží bezplatné připojení k síti jen ubytovaným hostům.

Směnárna

Směnárna je součástí obou provozoven a pomáhá krýt náklady informačních center. Výměnou valut ve Veselém výletu podpoříte také činnost obou galerií. Nabízíme v Peci a v Temném Dole dobré podmínky. Jako jedni z mála jsme se neuchýlili ke klamavé reklamě. Naši sousedé směnárníci na reklamních panelech nabízí nulové poplatky a vysoké kurzy, ale hosté si často nevšimnou, že pouze pro prodej valut (je uvedeno malinké we sell). Přitom nákup valut od hostů (we buy) je až s desetiprocentním poplatkem. Proto radíme, před výměnou se zajímejte o částku, kterou za svou měnu skutečně dostanete.

Klíče od lesního hrádku Aichelburg

Ve Veselém výletu v Temném Dole si můžete vypůjčit klíče od lesního hrádku Aichelburg, který stojí na úbočí Světlé hory, jen necelou hodinu chůze odtud. Podrobnosti najdete v kapitole Aichelburg.

Klíče od Muzea Vápenka

Stejně jako od lesního hrádku Aichelburg si ve Veselém výletu v Temném Dole můžete vypůjčit klíče od Muzea Vápenka v Horních Albeřicích.

Historický důl Kovárna v Obřím dole

Zajímavou památku zpřístupnili a provozují profesionální jeskyňáři ze skupiny České speleologická společnosti Albeřice. Rezervace a vstupenky do dolu zajišťuje pouze informační centrum Veselý výlet v Peci pod Sněžkou, více se dozvíte v kapitole důl Kovárna v Obřím dole.

Mapy

Základem nabídky informačního centra je velký výběr několika desítek různých map, automap a atlasů. Teprve po roce 1989 uvolněné vojenské podklady dovolily vytvořit velmi přesnou a stále aktualizovanou mapu Krkonoš. Nejoblíbenější je turistická a lyžařská mapa Krkonoše 1:25 000 rozdělená na dva díly - Východ (uprostřed je Pec pod Sněžkou) a Západ (uprostřed je Rokytnice nad Jizerou). Pro hosty Špindlerova Mlýna je určena mapa Střed, zabírající Sněžku na východě a pramen Labe na západě. V roce 2006 vyšlo zcela nové vydání. Vedle turistického značení jsou zakresleny i hlavní cyklotrasy a nově vycházkové trasy východních Krkonoš. Ve stejně podrobném měřítku je také Atlas Krkonoše s českým nebo německým doplňujícím textem. Celé Krkonoše na jedné mapě najdete v několika různých mapách v měřítku 1:50 000. Jsou buď letní turistické nebo zimní se zvýrazněným lyžařským obsahem. Zajímavostí je reprint turistické mapy Krkonoš z roku 1937 s původním německým místopisem. Původní místopis severní strany Krkonoš obsahují u nás četně zastoupené mapy nakladatelství PLAN. Cyklomapy jsou většinou v měřítku 1:75 000, cyklomapa Krkonoš a Broumovska dokonce v měřítku 1:100 000. Pro podrobnější orientaci a tvorbu programu jsou dobré plány měst a obcí, konkrétně prodáváme plán Pece pod Sněžkou a Velké Úpy, Malé Úpy, Janských Lázní, Špindlerova Mlýna, Harrachova a Trutnova. Pro výlety do okolí Krkonoš je potřebná mapa Východních Čech, Podkrkonoší, Českého ráje, Adršpašsko-teplických skal, Broumovska aj. Pro plánování výletů nabízíme mapy a atlasy České republiky, Polska, plán Prahy, mapy kempů, rozhleden, hradů a zámků a jiných specializovaných témat.

Průvodce

Nedostatkem turistických průvodců je jejich rychlé zastarání. Například telefonní čísla se v Krkonoších změnila za krátkou dobu třikrát, mění se jména pensionů, přibývají aktivity. Proto není divu, že se do nákladného vydání nového průvodce nakladatelům příliš nechce. Doporučujeme a prodáváme aktualizované průvodce Krkonoše od vydavatelství Marco Polo a Freytag, které se zabývají více turisticko kulturně přírodními tématy a proto tak rychle nestárnou. Máme pro vás i některé průvodce s širším záběrem, než jsou Krkonoše, například průvodce (CZ, D, GB) Východní Čechy s ilustrovanou mapou.

Publikace

Pro vážnější zájemce a milovníky krásy Krkonoš jsou určené knihy s fotografiemi od známých autorů, především od Jiřího Havla, Jiřího Bruníka, Karla Hníka. Většinou mají doprovodný text také v němčině a některé i v angličtině. Snažíme se nabídnout všechny knihy představující historii Krkonoš. Oblíbeným tématem je vznik opevnění do roku 1938, v poslední době vyšlo několik dobrých publikací s dobovými pohlednicemi a fotografiemi Krkonoš. Už v roce 1999 vyšlo Album starých pohlednic Krkonoš, nyní s dotiskem. Zajímavé jsou samostatné publikace dobových pohlednic Vrchlabí, Špindlerova Mlýna, Vrchlabí, Janských Lázní s detailnějším textem (také v němčině). Odborně cenné a přitom krásné jsou dvě knihy dobových fotografií - Krkonoše na nejstarších fotografiích a Krkonoše pohledem Jana Buchara a Josefa Vejnara (především kvalitou fotografií a řadou jedinečných námětů). V Čechách i v Německu jsou oblíbené pohádky o Krakonošovi. V nabídce Veselého výletu jich je přes deset od různých autorů a v několika jazycích (CZ, D, NL, GB). Zajímavou Čítanku z východních Krkonoš vydalo v českém a polském jazyce ekologické středisko SEVER. Při její tvorbě se sešla v regionu většina publikujících autorů. Dvojjazyčné je i třetí vydání Zmizelých Sudet. Nabízíme také různé druhy kuchařek včetně krkonošské (CZ, D, NL, GB), knížky a pexesa pro děti i vybrané romány pro dospělé (i v němčině). Zájemci o naše hory u nás pravidelně mohou získat časopis Krkonoše, který každý rok ve dvanácti číslech přináší nejen informace o všem současném dění tady a v Jizerských horách, ale i články o přírodě, lidech a historii. Zvláštní nabídkou jsou videoprogramy s krkonošskými tématy (CZ, D, některé NL a GB), novinkou je povedená Krkonošská kuchařka. Nové programy jsou na DVD.

Pohlednice

Zvolte místo neosobní SMS zprávy pozdrav nejbližším i přátelům formou zaslaného obrázku připomínajícího místo vaší dovolené a obohacující adresáta poznáním. Ve Veselém výletu si vyberete ze 130 různých pohlednic, několik je ve velkých formátech. Většinou jsou s tématem hor, hlavně Sněžky, obcí a měst Krkonoš a také s oblíbeným Krakonošem. Vedle toho rádi nabízíme méně tradiční motivy, například reprodukce dobových fotografií, často s veselými tématy lyžařů, cyklistů, horalů, představu o Sněžce budoucnosti. Z autorských pohlednic jich je několik od fotografů Bohdana Holomíčka, prezidenta Václava Havla zachycují ty od jeho někdejšího osobního fotografa Tomki Němce, jiné jsou reprodukcemi výtvarných děl atd. Oblíbená jsou přání do obálky s malovaným obrázkem, keramikou, lisovaným krkonošským kvítím, na ručním papíře. K pohlednicím a přáním prodáváme i poštovní známky.

Turistické doplňky

Turistům i dalším hostům nabízíme turistické známky, tři různé najdete v Temném Dole a dvě v Peci. K turistice patří pořádné turistické hole, štítky na ně, odznaky, přívěšky s tématem Krkonoš a turistické známky. Najdete u nás výběr filmů na fotografie, fotoaparát na jedno použití, videokazety do různých kamer a širokou nabídku značkových baterií. Do vandrovní knížky dostanete naše razítko.

Dárky a suvenýry

Obě informační centra nabízejí široký sortiment dárků a suvenýrů, řadu předmětů najdete v Krkonoších jen ve Veselém výletu. Už od 16. století se z cest a poutí přinášely blízkým doma staročeské ozdobné perníky. Podle původní technologie se do dřevěných forem vtlačují srdce, koníci, podkovy pro štěstí, andělíčci i Krakonoš. Až 25 různých podob skutečného pána hor Krakonoše u nás najdete ze dřeva, keramiky, papíru, kamene, jako loutku, cínovou figurku, kouřícího i jako puzzle. Někdo dá přednost raději likéru Krakonošova bylinná. Oblíbeným dárkem jsou malé autorské Betlémy z cínu, keramiky, dřeva i papíru. Obrázky s krkonošskými i jinými motivy jsou na papíře, na skle i keramice. Velký prostor věnujeme přírodním kamenům. Barevnější a líbivější jsou minerály z různých koutů světa. Pro sběratele máme sbírkové kameny z Krkonoš a Podkrkonoší s uvedením lokality i přesného názvu. Nabízíme třeba i vzorníky kamenů, závěsy a talismany s kameny, které si vyberete podle zvěrokruhu. Zvláštností je CD Krkonošské varhany, které nahrál Martin Matyska v kostelech ve Velké Úpě, v Horním Maršově, ve Svobodě nad Úpou a ve třech chrámech v Trutnově. V přiložené brožůrce jsou kostely představeny a nechybí popis jednotlivých varhan (CZ a D). Tradiční jsou nástěnné kalendáře Jiřího Havla, Břetislava Marka a Karla Hníka s uměleckými fotografiemi Krkonoš. Oblíbený je stolní kalendář z nakladatelství Gentiana s historickými pohlednicemi. S námětem našich hor jsou i další malé a stolní kalendáře. Dárkem přímo z Veselého výletu jsou trička. Připravili jsme je v různých barvách a velikostech s originálním motivem turisty, cyklisty, lyžaře a snowboardisty a heslem "Veselý výlet do Krkonoš!" (CZ, D, GB). Po výstupu na Sněžku si koupíte tričko s motivem poštovní známky s nejvyšší horou Česka a dobovým razítkem. Krkonošská medovina zahřeje i osvěží, na od nás má certifikát originální krkonošský produkt. Trochu ostřejší jsou různé bylinné likéry, naopak pro uzdravení máme bylinné sirupy. Celá škála místních nápojů je v dárkovém balení.

Informační panel Správy KRNAP

V informačních centrech Veselý výlet najdete i materiály Správy Krkonošského národního parku. Na oblíbené dotykové obrazovce si v Peci pod Sněžkou vyťukáte především informace o krkonošské přírodě. Atraktivní jsou panoramatické pohledy například z vrcholu Sněžky a hlavně u dětí představení krkonošské fauny. Jednotlivé fotografie krajiny a zvířat doprovází i zvuk - například tokání tetřeva, troubení jelena nebo překvapivě silné vřeštění veverky. Moderní audiovizuální program představuje i hlavní krkonošská sídla, zabrousí do historie a místopisu. Program si můžete v informačním centru také koupit na CD.

Nahoru