Historické fotografie a pohlednice Krkonoš

Od roku 1979 jsem nashromáždil více než 35 000 fotografií, pohlednic a dalších dobových obrazových materiálů s námětem Krkonoš. Sbírka je živá v tom smyslu, že stále přibývají nové přírůstky a hlavně s předlohami pracuji. Získávám k jednotlivým fotografiím informace, používám je při publikování především v sezónních novinách Veselý výlet, slouží při tvorbě návrhů na opravu památek, jako podklad při územním plánování, jako ilustrace v televizních dokumentech a v neposlední řadě při tvorbě výzdoby rekreačních objektů a vzniku informačních panelů. Sbírku tvoří nejen předlohy v původní podobě, ale i skleněné, celuloidové a současné negativy, diapozitivy a v malé míře i digitální záznamy a laserové kopie. Hlavním tématem sbírky je stavebně historický vývoj Krkonoš, ale jsou v ní bohatě zastoupeny i obrázky lidí při různých činnostech. Každá fotografie má své přírůstkové číslo a záznam o způsobu získání, autorovi snímku, době vzniku ap. U pohlednic, které tvoří hlavní díl sbírky, registruji pouze autorské číslo a rok zařazení do sbírky.
O Krkonoších sbírám nejen obrazový materiál, ale i dobové informace a vzpomínky pamětníků. Uvítám k okopírování nebo ke koupi jakýkoliv historický materiál z Krkonoš.
Pavel Klimeš


Nabízím zhotovení kopie dobových snímků podle výběru zákazníka, vytvoření stavebně historického přehledu s dobovými fotografiemi k jednotlivým objektům východních Krkonoš nebo vytvoření informačního panelu s historií domu a okolí. Protože je tato činnost více koníčkem než soustavnou prací, prosím o shovívavost a upozorňuji na často dlouhé dodací lhůty. Několik fotografií je vystaveno v galerii Veselý výlet v Temném Dole a v informačním centru v Peci pod Sněžkou. Objednávky přijímám prostřednictvím informačních center Veselý výlet nebo osobně v kanceláři v Temném Dole.

Reference použití dobových fotografií:

- Čtyři panely s dobovými fotografiemi a dobová fotografie nosičů na Sněžku v bistru v horní stanici lanovky na vrcholu Sněžky
- Tři panely s dobovými fotografiemi ve vestibulu boudy Výrovka
- Tři panely s dobovými fotografiemi ve vestibulu Luční boudy
- Panel s dobovými fotografiemi a jednotlivé fotografie v pensionu Herta v Dolních Lysečinách
- Tři panely s dobovými fotografiemi v památníku obětem zemních lavin v kapličce v Obřím dole
- Panel s dobovými fotografiemi ve vodárně "Trkač" pro Sněžku v Obřím dole
- Dobové fotografie nosičů v České poštovně na vrcholu Sněžky
- Dobové fotografie v dětské ozdravovně Mělnická bouda v Peci pod Sněžkou
- Dobové fotografie v Sola fide v Janských Lázních
- Dobové fotografie v kavárně Pavilon v centru Špindlerova Mlýna
- Dobové fotografie na úvodním panelu vycházkové trasy Zelený důl v Peci
- Expozice v informačním centru Malá Úpa na Pomezních Boudách
- Pět panelů v bistru horní stanice lanovky na vrcholu Sněžky

- kopie historických fotografií jako součást průzkumů a rozborů pro vznik územních a regulačních plánů měst a obcí Pec pod Sněžkou, Malá Úpa, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou a Žacléř

- Dokumentární film ČT "Jakou řečí mluví Pánbůh"
- Dokumentární film ČT "Dřevěný dům"
- Jeden díl publicistického pořadu ČT "Zjizvená tvář země"

Nahoru