Historický důl Kovárna v Obřím dole v Krkonoších


Historický důl Kovárna v Obřím dole je z důvodu rozšíření prohlídkové trasy mimo provoz. Více informací najdete na www.speleoalberice.cz.

Historický důl Kovárna v Obřím dole provozuje Česká speleologická společnost skupina Albeřice, výhradním prodejcem vstupenek je Městské informační centrum Veselý výlet v Peci pod Sněžkou. Rezervaci potvrzenou koupí vstupenky si zajistíte osobně nebo telefonicky na čísle 499 736 130, popřípadě v dostatečném předstihu elektronickou poštou na adrese info@veselyvylet.cz. Služba je v provozu za každého počasí, počítejte s hodinou a půl na cestu z Veselého výletu v centru Pece ke srubu u vstupu do dolu, kde musíte být kvůli ustrojení do ochranných pomůcek a instruktáži nejméně 15 minut před vstupem do podzemí.
Důl Kovárna je otevřen v měsíci červenci a v srpnu. Nenáročná trasa A s hodinovým programem je v provozu v pátek, v sobotu a v neděli se vstupem do podzemí v 10.30, 13.30 a v 16.30 hodin. Vstupenka stojí 250 Kč. Náročnější trasa B vám zabere bezmála dvě hodiny a je v provozu vždy v pátek, v sobotu a v neděli v 10, ve 13 a v 16 hodin. Vstupné je 400 Kč. Každé prohlídky trasy A i B se může zúčastnit deset návštěvníků.

Novou trasou do podzemí Sněžky

Jsme rádi, že vás můžeme pozvat na nejzajímavější krkonošskou aktivitu letošního léta. Jeskyňáři z České speleologické společnosti skupiny Albeřice během loňského roku v dole Kovárna připravili novou atraktivní trasu pro zdatnější návštěvníky. Jestli jste již v minulých letech prošli štolou Barbora do vykutaného nitra Sněžky po první trase, tak víte, že jste pod sebou měli zdánlivě neprostupnou hlubokou černou propast. Zatím jste se pohybovali jen v nejvyšších prostorách dolu Kovárna, což pro méně náročné návštěvníky nadále platí. Zachované původní prohlídce říkáme trasa A. Od soboty 2. července můžete do neděle 28. srpna 2011 vidět prostory nové trasy B. Po soustavě nerezových žebříků s ochranným košem a vodorovných teras propletených vykutanými štolami a šachtami sestoupíte do hloubky padesáti metrů až do štoly Mezipatra. Nahoře vidíte středověké hornické postupy, dole moderní těžbu zastavenou v roce 1959. Pro vaši bezpečnost průvodci ze Speleo Albeřice požadují respektování pokynů, pevnou obuv, teplé oblečení kvůli dvouhodinovému pobytu v konstantní teplotě 7 °C, pro dítě nad deset let doprovod dospělého. Do podzemí si můžete vzít do kapsy jen malý kompaktní fotoaparát. Ruksak, kameru či zrcadlovku necháte zamčené nahoře ve srubu.

Základní informace:
Navštivte podzemí nejvyšší české hory Sněžky - důl Kovárna
Od středověku pronikali do Krkonoš hledači drahých kamenů a v jejich těsném sledu horníci. Jen pomalu vydávalo podzemí své poklady a bylo to za cenu tvrdé dřiny, strádání i lidských životů. Právě tady, v divočině Obřího dolu, vznikaly pověsti o Krakonošovi a v nitru hory můžete spatřit jeho ukryté "poklady". Překvapí Vás, jak velké prostory zanechali horníci po těžbě železa, arzenu a mědi.
Na vrcholu Sněžky byl každý - dobrodružství v podzemí čeká jen na Vás!

Doplňkové informace :
Vstup do zpřístupněného důlního díla je u bývalé boudy Kovárna v Obřím dole. Z centra Pece pod Sněžkou Vám bude cesta trvat asi hodinu a půl. Na sestup do podzemí doporučujeme teplejší oblečení (teplota okolo 7°C, 100% vlhkost). Podmínkou je pevná obuv a věk 10 a více let. Podzemní trasu dlouhou asi 250 m zvládne každý turista, ale místy je nutné počítat s nízkým profilem štoly, příkrými schodišti a pohledem do hloubky. Zapůjčíme Vám plášť, přílbu, čelní svítidlo a v doprovodu zkušeného průvodce budete mít možnost si vyzkoušet práci středověkých horníků. Dozvíte se o způsobu a historii těžby tohoto významného krkonošského ložiska a možná uvidíte i permoníky. Podrobnosti a aktuální informace se dozvíte v galerii Veselý výlet v Peci pod Sněžkou, kde je možné prohlídku předem zamluvit. Rezervace termínu je možná i e-mailem info@veselyvylet.cz nebo na telefonním čísle 499 736 130. Prosíme pozorně si přečtěte návštěvní řád, který budete před vstupem do podzemí podepisovat. Na místě bývalé boudy Kovárna, kde si Vás vyzvedne průvodce, je nutné být nejméně 1/4 hodiny před zahájením prohlídky. V dole se smí fotit.

Česká speleologická společnost Albeřice, provozovatel prohlídek dolu Kovárna v Obřím Dole v Peci pod Sněžkou.

Důl Kovárna je otevřen:


Historický důl Kovárna v Obřím dole je z důvodu rozšíření prohlídkové trasy mimo provoz.

Trasa A
Návštěvní doba trasy A: 30. 6. - 2. 9. 2012, pátek, sobota, neděle
Začátky prohlídek: 10.30, 13.30, 16.30 hodin
Vstupné 250,- Kč

Trasa B
Návštěvní doba trasy B: 30. 6. - 2. 9. 2012, pátek, sobota, neděle
Začátky prohlídek: 10, 13, 16 hodin
Vstupné 400,- Kč
Nahoru