LIDI A LIDIČKY

Milan Hencl

Výstava obrazů v galerii Veselý výlet v Peci pod Sněžkou,
vernisáž 13. května 2000, pro veřejnost 14. 5. - 28. 7. 2000

Dřevěný interiér galerie rozzáří olejové obrazy Milana Hencla. Výstavu jsme pojmenovali Lidi a lidičky, je tak trochu o nás všech. Máme Milana a jeho obrazy moc rádi a třeba z obrazů Ples generálů, Hráli Čechova, Šašek a dívka, Bába, pes a křížovka, Řidič zvaný drajvr, je nám blaze.

S Milanem nás před lety seznámila Květa Krhánková a tak jsme ji 13. května 2000 požádali o zahájení výstavy
"Pavel jako velký znalec a milovník Krkonoš tady v Peci pod Sněžkou otevřel nádhernou galerii Veselý výlet. Je to první galerie v Peci a tohle je první autorská výstava obrazů. Vybral si pro ni malíře Milana Hencla.
Milan se narodil a žije v Náchodě. Odmalička rád kreslil a přesto, že na žádné umělecké škole nestudoval, věnuje se malování celý život. Často jsme se potkávali na zajímavých výstavách a plenérech. Po revoluci si splnili se svojí ženou Vendulou veliký sen a téměř z ničeho vybudovali krásnou galerii u Mistra s Palmou, kde vystavují významní současní výtvarníci, jako jsou např. Aleš Lamr, Boris Jirků, Antonín Krča, Aleš Ogoun, Josef Hampl a další. Závidím Milanovi tu možnost pobývat každý den mezi obrazy, které vystavuje, a tak je pochopit a prožít. Je velmi tolerantní a otevřený a snaží se pochopit jakýkoliv přístup k malování. Nikoho dopředu neodsuzuje. Je velmi skromný, ale má svůj jasný názor.
Je dobrý pozorovatel, všimne si maličkostí a navíc je laskavý. A to všechno využije ve svých obrazech. Maluje rád lidi, třeba hudebníky, má sbírku starých hudebních nástrojů i desek s jazzem. Miluje ruské spisovatele, divadlo a malíře. Není divu, vždyť v Náchodě na zámku je stálá sbírka ruského malířství. Také se u něho objeví židovské náměty. Mohlo by se zdát, že jeho obrazy jsou naivní, ale nejsou.
Milan se zúčastnil mnoha kolektivních výstav, např. Bienále v Mostě, Liberci a Litvínově, Salonu mladých v Praze a od roku 1990 pravidelně vystavuje na Náchodském výtvarném podzimu. Samostatně vystavoval několikrát v Hradci Králové, v Úpici a teď tady v Peci. Mám Milana i jeho obrazy moc ráda, přeji mu mnoho úspěchů. Pavlovi přeji, aby galerie dobře fungovala a vám všem, abyste si výstavu krásně užili".
Květa Krhánková


Nahoru
Zpět na seznam výstav