S HLAVOU V OBLACÍCH

Richard Slaba

Výstava fotografií v galerii Veselý výlet v Peci pod Sněžkou, vernisáž 27. ledna 2002, pro veřejnost 28. 1. - 3. 4. 2002 Na zahájení výstavy hrál na tibetské nástroje Vlastislav Matoušek se synem.

Kdo zažil některou přednášku nebo četl knihu cestovatelské dvojice z Písku Kateřiny Peclové a Richarda Slaby, určitě přijde na Ríšovu výstavu fotografií z Himalájí z indického Ladakhu S hlavou v oblacích.
Seznámili jsme se na mostě v Huarázu v Peru. Čekáme na autobus a zaujatě se díváme na obrovský ledový masiv hory Huaskaran, když si všimnu malé české vlaječky na procházejícím ruksaku. Po dlouhé době krajané. Dáváme se do řeči a Káťa s Ríšou říkají, že jsou na cestě už mnoho měsíců. Za čas se náhodou potkáme na náměstí v Cuzcu a není jasné, kdo je zničenější, zda my po výstupu na Huaskaran nebo naši noví přátelé po několikadenní jízdě na korbě náklaďáku přes celé Peru. Při společném putování krajem Inků poznáváme jak umějí obdivuhodně navazovat kontakt s místními lidmi, kteří se s nimi ochotně spřátelí, ač jsou vůči cizincům opatrní. Proto chápu, že mohly vzniknout tak výjimečné fotografie Tibeťanů v nejzastrčenějších místech Ladakhu. Během dvou několikaměsíčních pobytů v Ladakhu naši kamarádi získali přátelství kočovníků, mnichů v klášteře Phugtal. Přitom je Richard mohl fotografovat i za takových situací, které jsou běžnému návštěvníkovi skryty. Tím nechci opomíjet jeho fotografický cit a um. Při listopadovém setkání přátel Veselého výletu náhle vstoupil do promítání diapozitivů a povídání Kateřiny a Richarda vysokoškolský pedagog a fotograf Pavel Štecha, aby vzrušeným hlasem upozornil diváky na opravdu vysokou kvalitu záběrů. To byla pěkná pochvala a pozvánka na výstavu.
Pavel Klimeš, prosinec 2001


Nahoru
Zpět na seznam výstav