Ostrovy, jezera a cesty -
svět Radky Šimkové

Výstava obrazů a keramiky Radky Šimkové je otrevřená v galerii Veselý výlet v Peci pod Sněžkou denně od 8.30 do 18 hodin do konce srpna 2007.

" Našla jsem svou krajinu, svůj druhý domov. Splňuje mé niterné představy o normách, proporcích, barvách, horizontech, zvucích, tichu, světle a světelných reflexech. "
Cesta i cestování je trvalým námětem v pracích Radky Šimkové a je i součástí tradice v českém literárním umění, kdy spisovatel je považován za "poutníka". Poutníka, jehož cesta nikdy nekončí, cesta, jejíž významem a obsahem je jak bod výchozí, tak bod návratu. Cesta je též hledáním nových kulturních a lidských obzorů, příležitost k probádání vlastní duše.
Přístavištěm Radky byla Sicílie, přesněji Portopalo. Místo, kde se Evropa zrcadlí v Africe. Radka tuto zemi maluje za svítání, kdy se na obzoru ještě neobjevilo ono silné slunce trýznící duši. Její barvy jsou hebké a jemné. Když se ale hlavním námětem jejich obrazů stane malý ostrůvek Capo di Passero, barvy mění intenzitu a přenechávají místo oranžové a žluté. Všude ticho, dominuje slunce. Krajina je opuštěná, bez přítomnosti lidí. Slyšet je pouze cvrkání cikád. Radka se v tichosti snaží spojit s přírodou, aby mohla najít tajemství existence. V Itálii objevila Radka i kousek Čech, kus její země bohaté na vodu a jezera. Tímto místem je jezírko Fimon blízko města Vicenza. Z lásky k tomuto jezeru vznikly jemné a stínované akvarely. Zelená je barva, která jim vévodí. Jiří Kolář napsal: "Krev snů je zelená." Radka se tak vrací do dětství a dospívání, kdy je život naplněn sny a nadějemi.
V posledních letech se v umělecké tvorbě Radky Šimkové objevuje převážně námět lodí. Zobrazuje je zakotvané u břehu nebo mola kolébané vlnami, bárky rybářů za úsvitu u pobřeží a staré vraky lodí už nikdy nevyplují.... Loď je symbolem lůna mateřského, zázemím a útočištěm. Cesta je u konce a naše umělkyně tak může lehce plout po vlnách svých myšlenek...... Filadelfo Giuliano, bohemista, Vicenza 2007


Nahoru
Zpět na seznam výstav