Bohdan Holomíček Fotografie

Bohdan Holomíček připravil k dvacátému výročí založení Veselého výletu výstavu fotografií v galerii Veselý výlet v Peci pod Sněžkou. Výsledek je strhující. Pětapadesátileté Bohdanovo fotografování je zastoupené výběrem 618 fotografií. Jsou tu snímky významných osobností, převratných událostí, banality minulého režimu, poetické krajiny, časosběrné fotografie několika míst a v neposlední řadě snímky ze života lidí v našem nejbližším okolí. Další fotografie uvidíte ve dvou elektronických fotorámečcích, hlavní projekce se jmenuje "Václav Havel a doba v které jsme žili", v druhém běží Bohdanovy snímky především z akcí Veselého výletu. I vy, co jste byli na vernisáži, tu najdete o čtvrtinu více fotografií a Bohdanem dopsané popisky, které vám napoví řadu příběhů ve fotografiích ukrytých.

Těšíme se na vaši návštěvu, Lenka a Pavel Klimešovi s Veselým výletem.

Bohdan Holomíček ve Veselém výletu

Myslím, že fotografování je vymezené dvěma krajními polohami. Když něco nejde zachytit, řeknu si: "Jsou věci, které si musím zapamatovat". Opakem je poznání, že: "Co není na fotografii, jako by se vůbec nestalo". Vážený přítel Veselého výletu fotograf Bohdan Holomíček první možnost nepřipouští, proto zaznamenal tisíce událostí a jejich účastníků. Volba výstavy k příležitosti dvacátého výročí založení galerie a informačního centra Veselý výlet byla jasná dlouho dopředu. Fenomén české fotografie nás potěšil rozsahem výběru. Pro galerii v Peci připravil fotografie z celé pětapadesátileté tvorby, včetně snímků krajiny z prvních let jeho fotografování. Bohdanovy krajiny ožívají postavami, jedoucím autem, vlakem, transparentem nebo alespoň vloženou vlastní rukou. Vedle několika velkých formátů větší část výstavní plochy "vytapetoval" stovkami fotografií jeho tradičního formátu A4. Starší, ve fotokomoře ručně zvětšované snímky jsou na fotografickém papíru zvaném dokument, mladší a digitalizované na fotopapíru s plastem. Digitální fotografie Bohdana vysvobodila z temné komory, kde strávil roky. Zcela změnil svůj přístup k prezentaci snímků. Stejně jako si vytvořil osobitý styl v tradiční fotografii doplněné tužkou psanými popiskami, má i jeho nová etapa jasný Holomíčkův rukopis. Při autorské prezentaci pomocí sekvencí nasnímané záběry buď rozpohybuje, nebo kombinací digitalizovaných starších fotografií a snímků z posledních let vytváří komponované, většinou časosběrné projekce. Na vernisáži 9. června promítl svou nejniternější projekci Vzpomínka na Václava Havla a dobu, ve které jsme žili. Pro výstavu připravil do dvou elektronických fotorámečků projekce dalších výběrů, ale i té z vernisáže. Jestli si chcete výstavu v Peci prohlédnout, nechoďte sem jen na čtvrthodinu.
Když jsem se 1. května od dobrovolných hasičů dozvěděl, že v noci shořela jedna z nejstarších chalup čp. 12 v Horní Malé Úpě, bylo mi památky líto. Znám její stavební "rodokmen" stejně jako rodokmen jejich majitelů až do 18. století. Ale zároveň mi problesklo hlavou, ano, mám ji, několikrát jsem ji alespoň zvenčí fotografoval pro náš archiv. Při poslední návštěvě jsem se Bohdana zeptal, jestli to má takhle s lidmi a on mě ujistil, že už dávno. K tomu přidal příběh. Bohdan Holomíček zůstal do posledních chvil nejbližším přítelem Václava Havla, i proto mohl za osmatřicet let vytvořit unikátní kolekci snímků uznávaného dramatika, pronásledovaného disidenta a nám milého prezidenta. Krátce po první návštěvě na Hrádečku v květnu 1974 vzal Václav Havel papír a napsal seznam osobností neoficiální české kulturní a duchovní společnosti s doporučením je vyfotografovat. Mimo jiné třeba básníka a výtvarníka Jiřího Koláře, filmaře Pavla Juráčka, spisovatele Zdeňka Urbánka, Jiřího Grušu, Václava Černého, Alexandra Klimenta, básníka Vladimíra Holana, judaistu Karola Sidona či malíře Jana Šafránka a Zbyška Siona. Doporučení přítele Bohdan splnil a přidal tisíce dalších, dnes unikátních fotografií. Myslím, že od té doby měl nesplnitelné přání, zachytit každého, než zmizí do emigrace, vězení nebo navždy. Na výstavě v Peci poznáte mezi stovkami lidí některé osobnosti v jejich přirozeném prostředí. Zkuste najít třeba dokumentaristu Jana Špátu, herečku Zitu Kabátovou, básníka Petra Kabeše, herce Rudolfa Hrušínského, spisovatele Ludvíka Vaculíka, kameramana Míru Janka, kunsthistoričku Věru Jirousovou. Jen těžko poznáte současnou místopředsedkyni české vlády Karolinu Peake. U některých fotografií vám pomohou autorovy pověstné popisky poodhalující příběh, jaký prožil při pořízení každého snímku. Na konci června Bohdan Holomíček odjede na další zahraniční turné. Tentokrát vedle výstav a projekcí v oblíbené Francii bude chodit v jedné vesnici nad Grenoblem s místním listonošem. Vyfotí všechny obyvatele, kteří jim při převzetí pošty otevřou dveře. Jsme moc rádi, že se Bohdan s fotoaparátem u oka občas objeví i u nás.

Výstava Bohdan Holomíček Fotografie v galerii Veselý výlet v Peci pod Sněžkou je otevřená do 3. 11. 2012 denně od 8.30 do 17.30.

Zpět na seznam výstav