Inspirace Sněžkou

Dobrých malovaných obrazů s motivem Sněžky zase není tolik, jak bychom předpokládali. Proslulost nejvýraznějšího místa Krkonoš současné malíře možná více odrazuje, než přitahuje. Místní sběratelé Petr Hromádko a především František Vambera mají různorodou kolekci obrazů inspirovaných Sněžkou s několika kvalitními díly, z těch jsme vytvořili základ monotematické výstavy. Pro větší rozpětí jsme přidali několik maleb z vlastní sbírky a díla čtyř vyhlášených autorů nám zapůjčilo Krkonošské muzeum Vrchlabí.
Výstavu Inspirace Sněžkou v galerii Veselý výlet v Peci pod Sněžkou otevírá obraz představitele klasické krajinomalby 19. století akademického malíře Václava Kroupy. Středoškolský profesor a akademicky vzdělaný malíř z Vrchlabí Benno Dlouhy po sobě zanechal skvělé dílo. V galerii je zastoupený plátnem z roku 1916 vycházejícím z obrazu významného německého malíře Caspara Davida Friedricha z roku 1812. Friedricha spolu s českými malíři Mánesy a Otakarem Lebedou považujeme za největší mistry, kteří v Krkonoších kdy tvořili. Známého výtvarníka Krkonoš Friedricha Iwana zastupuje obraz Sněžky z Vysokého Svahu, vytvořený už v roce 1908. Ten rok dokončil pětileté studium malby ve Vratislavi u krajináře profesora C. E. Morgensterna. Později studoval jemu bližší grafickou tvorbu na akademii v Berlíně a několikrát graficky zpracoval i motiv z vystaveného obrazu. Mezi významné krkonošské autory patří i Fritz Hartmann, jehož známý obraz Sněžky z Černé paseky z roku 1918 je největším dílem na výstavě.
Naše nejvyšší hora někdy jako pozadí jen dotváří a vymezuje lokalitu, častěji tvoří hlavní motiv obrazu. Mezi takové patří třeba zimní Sněžka z Liščí hory z roku 1933 od Hynaisova žáka na pražské akademii Františka Cíny Jelínka nebo Obří důl se Sněžkou od výborného akademického malíře Václava Steina, který zemřel v pouhých sedmadvaceti letech roku 1944 v Terezíně. Z úspěšných regionálních českých malířů je zastoupen dvěma díly nejspíš z třicátých let Karel Havlata z Nové Paky (obraz Sněžky ze Severky je na pozvánce) a také jeho nadaný žák Ferdinand Tásler s motivem Sněžky z Černé hory přes chalupy na Lučinách. Úmyslně jsme do expozice zakomponovali sedm sobě podobných maleb od poválečného trutnovského malíře vystudovaného v Paříži Charlese Karla Mayera PINXE. Motiv Sněžky s Obřím dolem evidentně pojal jako komerční záležitost a snad jen nejmenší vystavený obraz obstojí v předvedené konkurenci. Skvělý je obraz Marie Maryši Neubertové, absolventky krajinářské školy Aloise Kalvody. Jen máme problém s jeho datací, stejně jako s autorstvím několika vystavených děl. Kdo je schovaný za pěkným dílem s nečitelným podpisem J. R... z roku 1933, zatím nevíme. Naopak signaturou J. P. označil obraz z roku 1942 později velmi úspěšný německý malíř a grafik Josef Prause, který mládí prožil v Sudetech, ale po roce 1945 tvořil v Německu. Ze současných autorů jsme pro výstavu vybrali obrazy vážených přátel galerie Veselý výlet akademické malířky Elišky Benýškové, náchodského malíře a galeristu Milana Hencla a vrchlabské malířky Lenky Paulů, jejichž díla jsou dlouhodobě zastoupená v prodejní galerii v Temném Dole.
Pavel Klimeš


Zpět na seznam výstav