Petr Nikl - Z jedné vody na čisto

Výtvarníka, hudebníka, spisovatele a divadelníka Petra Nikla jsme osobně poznali nejprve jako loutkoherce. Při hudebním vystoupení ve starém kostele v Horním Maršově v červnu 2003 ve vzduchu létala jím vedená chlupatá lasička. Mikulášské divadlo 2003 v Rodinném výčepu zahrály vycpané veverky. Při vernisáži s koncertem v galerii U mistra s palmou v Náchodě v červenci 2014 rozkdákal do rytmu hudby slepice liliputky zavřené v nedalekém kurníku. Petr Nikl je hračička. Snad pod vlivem své maminky, která navrhla všem dobře známé nafukovací nebo pískající pejsky, kočičky, slony a žirafy. Vrcholem hrátek Petra Nikla a jeho přátel byla na jaře 2007 úžasná výstava hýbacích a hracích exponátů Orbis Pictus v Českém muzeu hudby v Praze, která měla premiéru v Paříži. Hezké výstavy Petra Nikla jsme viděli v Galerii Rudolfinum nebo Galerii hlavního města Prahy. Během letošní zimy se dvakrát představí v Krkonoších. Do soboty 23. ledna můžete vidět v Galerii města Trutnova výstavu Já jsem tvůj zajíc - dialog s maminkou. Od soboty 23. ledna se jeden z prvních držitelů prestižní ceny Jindřicha Chaloupeckého pro mladé umělce podpořené autoritou Václava Havla, Jiřího Koláře a Theodora Pištěka, držitel Magnesia litera za knihu roku 2008 Záhádky představí v Peci pod Sněžkou. Vystaví úplně nové práce z roku 2015 vytvořené bez zásahu štětce jen lavinovitým stékáním čínské tuše po rýžovém papíře. Pro galerii Veselý výlet v moderním dřevěném domě vybral živelně vzniklé imaginativní obrazce s ohledem na přímý kontakt s okolní přírodou plnou nespoutaných horských živlů.

Výstava obrazů Petra Nikla – Z jedné vody na čisto je otevřená denně v galerii Veselý výlet v Peci pod Sněžkou od 23. ledna do konce zimní sezóny 2016.

Z jedné vody načisto

Poslední tři roky se kromě tradičnějších malířských postupů věnuji vytváření obrazců, v nichž se stává zásadním spolutvůrcem při jejich vzniku náhoda. Vystavené práce na papíře jsou stopami rozpíjeného inkoustu a tuše, postupně přelévaného vodou. Vznikají v jednom rychlém okamžiku, kdy nakláněním plochy usměrňuji roztékání. Sám určuji pouze množství vody a tuše, která se dál nepředvídatelně rozpíjí. Vše ostatní nechávám na vlastnostech papíru a tekuté barvy. Zažívám dobrodružství vytváření stopy, která se při svém stékání chová přirozeně, tak jako si řeka v krajině hledá svou cestu. Výsledné obrazce připomínají různé organismy, zvířata či rostliny, aniž by jejich vzniku předcházel můj záměr. Baví mě potlačovat svou vůli a vkládat důvěru přirozenému nahodilému procesu. Z tohoto důvodu ani nechci dodatečně štětcem doplňovat další formy a určovat skvrnám jejich významy. Vůbec se jich proto nedotýkám štětcem, fascinován jejich svobodou. Malé obrazce s barevnými inkousty vznikly v roce 2013. Velké obrazy jsem spolu s vodou vytvořil v loňském roce poté, co jsem se vrátil z Číny a přivezl si rýžové papíry a čínskou tuš.

Petr Nikl v Peci pod Sněžkou v sobotu 23. 1. 2016


Zpět na seznam výstav