Transcendentální obrazy Vladimíra Součka

V kraji pod Sněžkou nežije mnoho lidí, i proto je tu jen několik výtvarně tvořivých. Vladimír Souček z Horního Maršova vyrůstal ve sportovně založené rodině, lyžování patřilo k životnímu stylu (též VV 45/2016). Patnáct let byl komerčním fotografem, ale bytostí je především filozofující výtvarník. Od realistických kreseb na grafické škole v sedmdesátých letech dospěl k duchovně pojatým obrazům. Tvoří kombinovanou technikou vycházející z olejové malby. Postupy nanášení vrstev barev jsou autorským tajemstvím. Zato o niterných pohnutkách tvorby rád povídá a vložil je i do několika knížek. Zabývá se tématy, o kterých mnozí nepřemýšlejí, třeba kam směřuje lidstvo, jaké je uspořádání světa, co přináší mír, co hrozbu, co skutečnou radost ze života. Hodně přemýšlí o násilí na lidech a jiných živých tvorech. I proto je už dlouho vegetariánem.

Vladimír tvoří dle svých slov transcendentální umění, tedy s přesahem do dalších sfér. Snaží se o „hmotnou meditaci“ zachycenou barvami na různých podkladech. Často vystavuje, proto jeho tvorbu sledujeme již desetiletí. Výrazné bylo modré období se snovými krajinami. V růžovém období ještě zachovával zbytky realistického obrazu. Nyní zvláštně strukturované malby nechávají diváka hledat ukryté postavy, krajinu nebo přírodní děje. Obrazy nemají jasně danou základnu. V jedné poloze se naznačený obličej tváří nevraživě, při otočení je to rozesmátý klaun. Vladimír z více podobných obrazů skládá sestavy, vytváří dvou, čtyř i vícečetné cykly. Podle toho, jak se k sobě přiloží, vzniká různý celkový dojem.

Galerii Veselý výlet provozujeme od léta 1992 a zatím se nám stalo jen dvakrát, že se u jednoho obrazu ve stejnou chvíli sešli dva zájemci a o dílo se přetahovali. Vláďův obraz si před více než dvaceti lety vyhlédli dva pánové z Nizozemska a my jen pozorovali, jak se dohodnou. Myslíme si, že jej získal ten výše postavený. To se na výstavě v galerii Veselý výlet v Peci pod Sněžkou nemůže stát. Obrazy Vladimíra Součka vystavené od poloviny ledna do konce května 2019 jsou neprodejné.

Zpět na seznam výstav