MŮJ ŽIVOT HOROLEZCE
Miroslav Lanč Šmíd
Výstava fotografií v galerii Veselý výlet v Peci pod Sněžkou,
vernisáž 12. ledna 2001, pro veřejnost 13. 1. - 17. 4. a ještě od 4. 5. do 31. 5. 2001
TEXTY K VÝSTAVĚ
Kurátorem výstavy a autorem doprovodných textů byl Pavel Klimeš. Na přípravě výstavy s Veselým výletem spolupracoval fotograf Ctibor Košťál (při výběru fotografií a vyzvětšování černobílých snímků). Tiskárna Ofset Úpice - Oldřich Šlegr zdarma vytiskl k výstavě plakát. Výstavu za přítomnosti autorovy maminky a rodiny, nejméně 120 přátel zahájil Václav Hornych, Jiří Havel a Pavel Klimeš. Některé fotografie jsou nyní vystaveny v galerii a v interiéru pensionu Veselý výlet v Temném Dole (2003). S odstupem času (leden 2003) hodnotíme výstavu Mirka Šmída jako nejúspěšnější ve více než desetileté historii galerie Veselý výlet.
Fotografie z velehor celého světa od váženého přítele Veselého výletu Miroslava Lanče Šmída jsme vystavili za přítomnosti autora už v roce 1992 v první, trochu provizorní galerii Veselý výlet v Peci pod Sněžkou. Nyní se do nové galerie Mirkovy fotografie se stejným tématem, ale ve větším rozsahu vracejí.
Mirek Šmíd byl horolezcem světové třídy, který nás vedle velkých výstupů zaujal svou životní filozofií a způsobem života. Založil Mezinárodní festival horolezeckých filmů v Teplicích nad Metují, vydával plakáty, pohlednice, knížky, točil filmy, povídal o horách při promítání diapozitivů a hlavně stále fotografoval. Přivedl do hor hodně lidí a ukázal jim cestu, nám také. Prožili jsme spolu na čundrech krásné chvíle.
Většinu vystavených fotografií kdysi vybral sám autor a byly často pořízené v extrémních podmínkách při těžkém lezení. Vedle barevných fotografií výstava představuje soubor černobílých snímků z expedice na nejkrásnější horu Himaláje Ama Dablam. Na podzim 1986 Míra Šmíd přelezl sólovým výstupem její západní stěnu jako první člověk na světě. V nejtěžším místě v horní části ledové stěny nalezl skobu, kterou tam zanechal Peter Hillary, syn nejslavnějšího horolezce. Právě z tohoto místa se zřítili dva lezci novozélandské výpravy. Mirek to věděl, přesto se zastavil, skobu vyfotografoval, vytloukl, strčil do ruksaku a vy ji na výstavě můžete vidět. Zvláštní částí expozice jsou Lančovy autoportréty. Přestože byl společenský člověk, většinu nejtěžších výstupů, jak se můžete na vystaveném přehledu dozvědět, přelezl sám. Přitom se i fotografoval a vznikly zajímavé snímky. Výstava graduje autoportrétem, který se jmenuje Poslední bivak. Vznikl desátého září 1992 v Yosemitech po několikadenním sólovém výstupu ve stěně Lost Arrow. Druhý den se Mirek Lanč Šmíd zřítil.
Pavel Klimeš, prosinec 2000
Nahoru
Zpět na seznam výstav